Srebrna lub złota moneta w charakterze prezentu na chrzest?

monety złote

Ktoś, kto nieraz płaci za zakupy przy pomocy gotówki, wkońcu powinien spotkać okolicznościowe polskie monety dwuzłotowe. Ich wartość jest niewielka, wobec tego nieczęsto uzyskują rzeczywiście sporą wartość. Ich kolekcjonowanie stanowi mimo to przyjemną rozrywkę dla numizmatyków – amatorów a także dzieci, które po nazbieraniu kilku takich monet zdołają pochwalić się porywająco prezentującą się kolekcją. Numizmatyka współcześnie nie jest już tak atrakcyjna jak w końcówce lat dziewięćdziesiątych. Wtedy poniekąd każdy gromadził znaczki, a jedna druga z filatelistów – amatorów startowała też kolekcjonować złote monety i banknoty. Ta moda jednak przeminęła – znaczna ilość ludzi pragnących po 2000 roku spieniężyć swoje kolekcje, z których byli wyjątkowo dumni, usłyszało oferty mniej więcej dwudziestu – trzydziestu złotych za komplet. Taka była realna wartość tych kolekcji.

monety kolekcjonerskie o sporej wartości nieczęsto przenikają do normalnego obiegu, a więc też w ręce zbieraczy – amatorów. Przeważnie numizmatycy oraz handlarze numizmatami nabywają ich nakład zaraz po emisji, a następnie prowadzą wymianę między sobą. Okoliczności, w których faktycznie kosztowny rarytas trafi w ręce przypadkowego człowieka należy do sytuacji osobliwych.

Nie zważając na to ludzie wciąż kolekcjonują napomknięte uprzednio okazjonalne dwuzłotówki. Przodują w tym zwłaszcza pracownicy w sklepach zajmujących się handlem detalicznym. Ich kolekcje są przeważnie najlepsze, ponieważ też mają największe szanse na to, że trafią na kogoś, kto monetami okolicznościowymi zapłaci. To znakomity biznes przykładowo dla poracowników pracujących w biedronkach, które zdołają dzięki temu praktycznie bezpłatnie sprawić prezent swoim dzieciom – gdyż dzieci kochają zbierać monety polskie. Nie znam chyba nikogo w swym pokoleniu, który nie przebyłby przez etap kolekcjonerstwa. Nie mam zbytnio wiele kontaktów z dziećmi urodzonymi niedawno, ale nie wierzę, żeby coś się tu zmieniło – dzieci ot tak lubią kolekcjonować. Zarówno monety złote, jak i znaczki, naklejki lub komiksy.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.