Najważniejsze tunele kolejowe w Polsce

Tunele kolejowe w Polsce pełnią bardzo ważną rolę. Nic więc dziwnego, że jest ich naprawdę wiele. Mało jednak osób wie, że dwa najdłuższe znajdują się w Wałbrzychu, pod górą Mały Wołowiec oraz na trasie Wałbrzych – Jedlina Zdrój.

Najdłuższe tunele kolejowe w Polsce

Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce mierzy aż ponad 23 kilometry i… jest to tunel linii metra M1 w Warszawie. Drugi z kolei tunel mierzy 6100 metrów. Jest to linia metra M2.

Warto jednak wspomnieć także o Tunelu Średnicowym, który także leży w Warszawie. Ten mierzy znacznie mniej, ponieważ 2300 metry łącznie ze stacjami. Czwarty na liście znajduje się z kolei tunel stacji Łódź Fabryczna – 2250 metrów łącznie ze stacją.

Najdłuższym tunelem pozamiejskim, który został wykonany metodą drążenia z kolei jest Tunel pod Małym Wołowcem na trasie Wałbrzych – Jedlina Zdrój, który mierzy 1604 metry. Ma ona dwa tunele jednotorowe.

tunele kolejowe w polsce

Najkrótsze polskie tunele kolejowe

W Polsce jest obecnie około 28 tuneli kolejowych. Najkrótszy z nich to tunel w Szklarskiej Porębie jednotorowy mierzący 145 metrów. Drugi z kolei od końca jest tunel pod Górą Dwory (154 metry), a trzeci – tunel w Bobowej jednotorowy, którzy mierzy zaledwie 160 metrów.

Najstarsze tunele kolejowe w Polsce

Najstarszym tunelem w Polsce jest wspomniany już Tunel Średnicowy w Warszawie. Został on oddany do użytku w 1936 roku i przyczynił się unowocześnienia linii Warszawa – Kutno – Poznań, Warszawa – Częstochowa – Katowice/Szczakowa oraz Katowice – Kraków – Rzeszów – Lwów.

Warto jednak wspomnieć, że pierwsze tunele kolejowe w naszym kraju budowano jeszcze przed pierwszą wojną światową. Powstawały one w zaborach pruskim oraz austriackim. Dziś jednak jedynym czynnym tunelem z tychże czasów jest tunel na Przeworskiej Kolejce Dojazdowej.

Tuneli kolejowych w Polsce nie brakuje, jednakże nie da się ukryć, że transport kolejowy jest coraz mniej popularny. Dziś jest w głównej mierze wykorzystywany do transportu przemysłowego, bądź też jako kolejki turystyczne oraz lokalne.

This entry was posted in Bez kategorii. Bookmark the permalink.